Schedule for 7/4

ATHLETICS:

  • Marquay Trent
    • NA
  • Josh Norris
    • NA
  • Monica Bruszewski
    • NA
  • Venezia Jimenez
    • NA

BASKETBALL

  • 8:00 am (IMA)
  • 11:45 am (IMA)

BOCCE

  • Team Play
    • 10:20 am
    • 11:00 am
    • 1:20 pm (medal round)

BOWLING

  • Unified Doubles
    • 8:30 am – 11:30 am
    • Awards at 3pm

POWERLIFTING

  • Chris Rough
    • N/A

SOFTBALL

  • 9:30 am
  • *If they win the 9:30 they will play again at 12:30 pm

SWIMMING

  • Joey Messaros
    • N/A
  • Victoria Martin
    • 200m Breast Stroke – 2:04 pm
  • Kathryn Nelson
    • 50m Freestyle – 11:36 am
  • Joshua Thacker
    • 50m Freestyle – 10:50 am

TENNIS

  • Jon Fried
    • Doubles – 8:00 am
    • Doubles – 9:45 am
    • Singles – 12:00 pm (for the bronze)
  • Chris Raupp
    • Doubles – 8:00 am
    • Doubles – 9:45 am

Schedule for 7/4

Image result for happy 4th of july

ATHLETICS:

  • Marquay Trent
    • N/A
  • Josh Norris
    • N/A
  • Monica Bruszewski
    • Mini-javelin – 10:00 am
    • 200m – 11:00 am
  • Venezia Jimenez
    • Mini-javelin – 10:00 am
    • 200m – 11:00 am (final)

BASKETBALL

  • N/A

BOCCE

  • Sarah Narburgh
    • Doubles – 11:00 am
    • Doubles – 3:10 am (medal round)
  • Moira Schwerdtfeger
    • Doubles – 11:00 am
    • Doubles – 3:10 am (medal round)
  • William Emley
      • Doubles – 9:40 am
      • Doubles – 11:00 am
      • Doubles – 2:20 pm
      • Doubles – 4:00 pm (medal round)
      • Richard Cuevas
      • Doubles – 9:40 am
    • Doubles – 11:00 am
    • Doubles – 2:20 pm
    • Doubles – 4:00 pm (medal round)

BOWLING

  • Team Event
    • 8:30 am

POWERLIFTING

  • Chris Rough
    • N/A

SOFTBALL

  • N/A

SWIMMING

  • Joey Messaros
    • 4×50 Medley Relay – 9:10 am
    • 100m Freestyle – 10:22 am
  • Victoria Martin
    • 4×50 Medley Relay – 9:10 am
    • 100m Freestyle (High Performance) – 11:20 am
  • Kathryn Nelson
    • 4×50 Medley Relay – 9:10 am
    • 100m Freestyle – 12:05 pm
  • Joshua Thacker
    • 4×50 Medley Relay – 9:10 am
    • 100m Freestyle – 9:58 am

TENNIS

  • Jon Fried
    • Doubles – 2:45 pm
    • Singles – 10:30 am
  • Chris Raupp
    • Doubles – 2:45 pm
    • Singles – 1:45 pm

Schedule for 7/3

ATHLETICS:

  • Marquay Trent
    • 200m – 9:40 am
  • Josh Norris
    • 3000m – 8:00 am
  • Monica Bruszewski
    • 100m – 11:32 am
  • Venezia Jimenez
    • 100m – 1:24 pm

BASKETBALL

  • Marv Harshman Court – 11:45 am

BOCCE

  • Sarah Narburgh
    • Singles – 11:30 am
    • Doubles – 4:30 pm
  • Moira Schwerdtfeger
    • Awards – 1:30 pm
    • Doubles – 4:30 pm
  • William Emley
    • Awards – 9:00 am
    • Doubles – 3:40 pm
  • Richard Cuevas
    • Awards – 9:00 am
    • Doubles – 3:40 pm

BOWLING

  • Robert Canada, II
    • N/A
  • Sade Seaborne
    • N/A
  • Travis Hoffman
    • N/A

POWERLIFTING

  • Chris Rough
    • N/A

SOFTBALL

  • vs. Oklahoma – 8:00 am
  • vs Arizona – 11:00 am

SWIMMING

  • Joey Messaros
    • 4×50 Medley Relay Prelim – 9:35 am
    • 100m Backstroke – 11:22 am
  • Victoria Martin
    • 4×50 Medley Relay Prelim – 9:35 am
    • 100m IM (High Performance) – 10:35
  • Kathryn Nelson
    • 4×50 Medley Relay Prelim – 9:35 am
  • Joshua Thacker
    • 4×50 Medley Relay Prelim – 9:35 am

TENNIS

  • Jon Fried
    • Doubles Seeding Round – 10:00 am
    • Singles – 5:00 pm
  • Chris Raupp
    • Doubles Seeding Round – 10:00 am
    • Singles – 7:00 pm

July 2 Results

ATHLETICS:

  • Marquay Trent
    • High Performance 100m: 5th place, moves on to finals
  • Josh Norris
    •  5000m: 3rd place, 18:24.50

BASKETBALL

  • vs. Kentucky – Loss (60/16)
  • vs. Oregon – Loss (44/2)

BOCCE

  • Sarah Narburgh
    • Singles
      • Game 1 = Loss (7/4)
      • Game 2 = Win (12/8)
  • Moira Schwerdtfeger
    • Singles
      • Win (12/4)
  • William Emley
    • Singles
      • Game 1 = Win (12/1)
      • Game 2 = Win (12/2)
  • Richard Cuevas
    • Singles
      • Game 1 = Win (6/2)
      • Game 2 = Win (11/0)

BOWLING

  • Robert Canada, II
    • Singles: Score: G1: 88 G2: 87 G3: 130 Total Score: 396, First Place

POWERLIFTING

  • Chris Rough
    • Bench Press = 26kg, 3rd Place
    • Deadlift = 39kg, 3rd Place

SOFTBALL

  • vs Washington – Loss (13/8)
  • vs Louisiana – Loss (20/4)

SWIMMING

  • Joey Messaros
    • 200M Freestyle
      • 3:12:52, First Place

TENNIS

  • Jon Fried
    • Seeding Round
      • Won (10/4)
  • Chris Raupp
    • Seeding Round
      • Won (10/4)

Viewer’s Guide

The 2018 Special Olympics USA Games will be the beginning of an extended period of Special Olympics related coverage by ESPN, followed by coverage celebrating the 50th Anniversary of Special Olympics and culminating in ESPN’s coverage of the 2019 Special Olympics World Summer Games, in Abu Dhabi in just under a year’s time.

Here is the viewing guide for the 2018 Special Olympics USA Games:

Welcome, Team Virginia!

Welcome to the information hub for the 2018 Special Olympics USA Games! We will be using this site to post competition results, schedules, and any other updates during our trip to Seattle. We’re also going to be posting photos to our Instagram page regularly and you’ll be able to view those here, without having an Instagram account.

As we get closer to the event this page will be evolving. If there is any particular information you’d like to see shared here please feel free to email Ellen Costlow, AS Coach, at ecostlow@specialolympicsva.org.